Ve dnech 17. – 19. 6. 2026 se žáci Mariana Stránská, Nikola Svatá, Anna Hloušková, Veronika Haňáková, Anna Faustýna Ferklová, Zuzana Hrochová, Anna Kristufová, Kateřina Chocholoušová, Beatrix Krčíková a Adam Lenert, účastníci programu Ceny vévody z Edinburghu, stali úspěšnými absolventy dobrodružných expedic v krásné lokalitě Českého ráje. Do přírody se vydaly dvě pracovní skupiny. Stříbrný „Galingotým “ putoval po stopách osobností Pojizeří a skupina bronzových dofáků „ZABAK “ si dala za cíl zkoumat květenu Českého ráje a následně vytvořit herbář.
Děvčata ze stříbrného týmu během tří dnů absolvovala náročné trasy a za vše hovoří slova Máji: „Určitě jsem se cestou hodně naučila. Hlavně jsem se dozvěděla víc o svých kamarádkách a o tom, jak je spolupráce důležitá. Moc jsem si to užila a určitě bych šla znovu.“ A o tom, že tři dny bez mobilů jsou vlastně fajn, svědčí komentář Niki: „Cestou jsme si zpívaly, hrály jsme hry a také jsme vyžebraly zmrzlinu zadarmo. Byla fakt dobrá.“
I dvoudenní putování bronzového týmu bylo plné zážitků, což krásně vystihla ve své zprávě Bea: „Prví den expedice jsme potkali spoustu zvířat. Cestou jsme sbírali různé ovoce. Mysleli jsme totiž na to, že máme ráno k snídani v plánu si uvařit palačinky, tak nás napadlo nasbírat si ovoce, které po cestě najdeme a dáme si ho s palačinkami k snídani. Tak jsme si nasbírali višně, třešně a lesní jahůdky. Za převoz skupinky přes řeku jsme od jednoho pána dostali slib, že nám koupí velkou malinovku pro nás všechny. Sami jsme si ji koupit nemohli, jelikož jsme u sebe neměli žádné peníze. Pánovi jsme vysvětlili, proč si ji nemůžeme koupit. Neměl s tím nejmenší problém a spíše z toho měl srandu. Nakonec nám koupil velkou malinovku pro každého a mi mu byli velmi vděční. Ráno jsme vstávali všichni plní energie a těšili se na další túru, která nás čekala.“
Expedice, kterými vyvrcholil již pátý ročník celoročního úsilí v mezinárodním programu DOFE, v němž jeho účastníci plní aktivity v kategoriích pohyb, dovednost a dobrovolnictví, finančně podpořilo Sdružení rodičů a přátel Střední zdravotnické školy v Turnově.
Mgr. Kamila Panušková, PhDr. Alena Novotná Ph.D. a PhDr. Svetlana Havlíčková
.jpeg)

























































