Jak 3. ZL vyrazila na ekokurz
První překvapení, které nás všechny čekalo, byla moderní, prosklená a obrovská budova ekocentra Střevlík. Všem nám přišlo prostředí tohoto místa moc hezké. Budova sice byla umístěna přímo u hlavní silnice, avšak za budovou se nacházel krásný les, před kterým se rozléhaly ...
louky s krásnými koňmi a ovečkami. Hned ve vchodu do areálu nás také přivítal nádherný a velice milý pejsek pan Floki, o kterém se později ještě zmíním. Celkově velice příjemně působící místo. První dojem byl tedy povznášející.
Když jsme se i se zbytkem třídy, který, na rozdíl od nás samo se dopravujících, přijel vlakem z Liberce společně s naší paní učitelkou třídní a doprovázející paní učitelkou chemikářkou, setkali, přišel čas seznámit se s vedoucími daného prostoru a s paní, která nás celý tento kurz měla doprovázet a vzdělávat. My, kteří jsme se na místo dopravili sami, jsme se již se zmíněnou vedoucí našeho programu setkali. Hned první dojem byl okouzlující, paní byla velice milá, přívětivá a přátelská. Díky ní jsme z místa měli ještě o něco lepší pocit a doufám, že to tak měli i ostatní.
Po našem krátkém seznámení jsme se odebrali do svých společných pokojů. Pokoje byly velice útulně zařízené s výhledem přímo na zvířata. Neměli jsme si tedy na co stěžovat a s radostí jsme se v těchto prostorách hned zabydleli. Také nás potěšila bezpečnostní opatření centra - dveře na čip, který byl jen jeden a který měly při sobě naše paní učitelky, nám dodaly ještě více klidný pocit z našeho zabydlení.
Přijeli jsme právě na čas oběda, tudíž jsme se odebrali hned po našem zabydlení do jídelny. Jídelna také zařídili velice krásně a moderně, všude to lahodně vonělo naším již připraveným obědem a my se velice těšili na první společný oběd v těchto prostorách. Naše nadšení z jídla po rozdání porcí nepominulo, jídlo zde bylo výborné a všichni si jej velice pochvalovali.
Po obědě jsme se odebrali do jiné místnosti, ve které nás čekala naše milá vedoucí programu. Tento první den našeho programu jsme se věnovali vlivům nadměrného množství oxidu uhličitého v atmosféře na planetu Zemi. Tento den jsme si také (velice přibližně) měřili naší uhlíkovou stopu a spočítali jsme si kolik planet by bylo potřeba, kdyby každý žil tak, jako žijeme my. Bylo velice zajímavé zjišťovat, že někomu vyrostlo číslo na 3 nebo dokonce na 5 planet! Tento poznatek a výpočet byl samozřejmě zcela orientační a počet planet nereálný, jelikož planetu, na které můžeme žít, máme zatím jenom jednu, tudíž toto zjištění v nás vyvolalo smutek...
Byl to však fakt, se kterým se musíme srovnat, a doufám, že každý z nás se zamyslel nad svými výsledky a začal poté projevovat alespoň sebemenší známky snahy o nápravu svého, jakkoliv velkého, čísla.
Mezi programem jsme měli malou přestávku na svačinu, a poté následovala zábavnější aktivita. Spočívala hlavně ve spolupráci našich týmů, které jsme si vytvořili. Týmy byly po čtyřech až pěti lidech. Program spočíval v udržení „balancu“ míčku, který byl postavený uprostřed kola připevněného na provázcích, a my jsme ho měli v kruhu držet tak, aby se míček nenaklonil a nespadl nám. Nebylo to ale tak jednoduché, jak se zdá. Míček jsme totiž v rovnováze museli udržet při chůzi po kopcovité, strmé cestě. Míček se nepodařilo celou cestu udržet nikomu, ale některým se vedlo lépe, než druhým. Někomu spadl jen jednou, jiným i pětkrát. Přemýšleli jsme nad smyslem této zábavy, přece jen jsme byli na ekokurzu, který nás měl naučit něco o tom, jak se starat o naši planetu. Došli jsme tedy postupem času k závěru, že míček měl představovat zemi a naše spolupráce měla být náznakem toho, jak moc těžké je udržet ji v rovnováze. Jak jsem již řekla, někomu to šlo lépe, jiným hůř ...
Poté nás čekala večeře v podobě výborné tvarohové pomazánky. Večer byl velice příjemný, jelikož jsme spolu hráli hry, povídali si a vlastně jsme se i vcelku stmelili.

Druhý den nás čekal budíček v 7 hodin ráno, jelikož snídaně se konala od 8 do 9 hodin. Ta nás opět příjemně překvapila. Na výběr bylo jak ze sladkého, tak ze slaného jídla, tedy menší švédský stůl i s teplým čajem, kávou i svěží vodou s citrónem. Neměli jsme si vůbec na co stěžovat. Po snídani jsme se opět odebrali do stejné místnosti, v jaké jsme byli předchozí den. Tentokrát nás měl čekat výlet se spoustou zábavných aktivit. Bohužel kvůli počasí se výlet nezdařil, avšak naše vedoucí programu nám velice pohotově vymyslela náhradní plán. Náš náhradní program se konal s jejím dlouholetým přítelem, a jednalo se o naprosto unikátní zážitek. Nejprve, co jsme tam přišli, se nám zmíněný pán, Láďa, představil. Poté nám řekl, že si zahrajeme hru, ve které si budeme hrát na rybáře. Rozdělili jsme se do týmů, ve kterých jsme byli i předešlý den, a každá skupinka představovala jednu rybářskou společnost. Hlavním účelem hry bylo získat co nejvíce lodí, co nejvíce peněz, vylovit co nejvíce ryb a při tom všem nezkrachovat.
Postupně jak jsme hru hráli, tak se většině velice dařilo, zisky stoupaly a všichni byli spokojení, ale ke konci hry, samozřejmě ne u všech, nastal zvrat. Firmám se přestalo dařit a postupně krachovaly. Jak to ale bylo možné, když jsme byli v hlubokých vodách, kde mělo být ryb víc než dost? Tuto otázku jsme si po vyhlašování vítěze a ukázání si grafu naší firemní cesty vysvětlili. Problém spočíval v tom, co jsem již zmínila. Každá firma chtěla mít co nejvíce úlovků a přemýšleli jednotně: v hlubokých vodách je mnoho ryb. Ano, je tam dost ryb, ale maximálně pro jednu nebo dvě firmy, které by spolu při nejlepším musely spolupracovat. Díky tomuto rozmýšlení se hluboké vody vylovily a již tak nebylo z čeho čerpat.
Poté, co jsme si tento problém objasnili, měl náš program další část, která probíhala odpoledne. V této části nám pán pouštěl prezentaci a sám nám vyprávěl o tom, jakým způsobem se rybaří v takových velkých mírách, a jak to škodí oceánu, respektive jeho flóře a fauně. Také jsme si řekli, že existují společnosti, které rybaří podle daných norem, a jak se konzervy pocházející od těchto společností poznají. Myslím si, že tento program byl také velice užitečný, jelikož mnoho lidí o tom, jak vlastně probíhá rybolov, nemělo ani ponětí a teď si určitě všichni dáváme pozor, jaké výrobky kupujeme. V pozdnějším dopoledni nás čekala ještě prezentace o již zmíněném pejskovi panu Flokim. Příběh tohoto psíka pocházejícího z latinské Ameriky nás velice dojal.
Tento den byl opět plný špatných pocitů ze způsobu života na naší planetě, avšak museli jsme se přesto přenést a říkat si, že když budeme myšlenku nápravy šířit a sami ji dodržovat, tak se snad alespoň něco málo zlepší.
V tento den jsme si ještě udělali i svůj vlastní program, který spočíval v prozkoumávání muzea Jizerských hor. Muzeum bylo menší, zato krásné a velmi pěkně zařízené. Prohlídka muzea nás velmi bavila. Hlavně dovednostní kvízy a zkoumání různých živých i neživých předmětů pod mikroskopem.

Další den nás čekal opět s Eliškou, naší vedoucí původního programu. Měli jsme už bohužel jen jedno dopoledne předtím, než odjedeme, což nás vcelku mrzelo. Toto poslední dopoledne jsme se bavili o palmovém oleji. Téma palmového oleje bylo snad to nejhorší téma, co se psychické stránky týče. Dozvěděli jsme se mnoho, ale bohužel jen toho špatného. Snad jsme si ale díky těmto špatným pocitům převzali dobrou myšlenku ohledně pomáhání v boji proti těmto zeleným pouštím.
V další části, po svačině, jsme se přesunuli k trochu veselejšímu, také ekologickému a zajímavému tématu. Jednalo se o žížalí kompost. Tato metoda využití našeho bioodpadu a žížalí síly nás velice oslovila, a dokonce padla myšlenka k provozování takového kompostu ve školních prostorách v rámci našich laboratorních aktivit. Tato část dne se každému líbila a dozvěděli jsme se opět spoustu nových a zajímavých věcí, o kterých jsme mnohdy neměli ani ponětí.

V závěru chci tedy říct, že mám pocit, že celá třída s pobytem a programem v ekocentru Střevlík byla ve své podstatě velice spokojená a snad všichni si myslí, že pro ně tento kurz byl i prospěšný. Snad nikomu by nevadilo si tento kurz zopakovat.

Karolína Malcovská, žákyně 3.ZL

(Ekologický kurz 3. ročníku zdravotnického lycea ve školním roce 2021/22 proběhne ve dnech 1. 11. – 3. 11. 2021 v osvědčeném SEV STŘEVLIK. Žáci mají ve Slunečním domě ekocentra Oldřichov v Hájích zajištěno ubytování, stravování 5x denně a celodenní program. Tentokrát se vydají po STOPĚ EKOLOGICKÉ STOPY. Konkrétní informace o kurzu (kdy a jak se odjíždí, co s sebou ap.) žákům předá tř. učitelka Mgr. P. Hořáková. Další info si můžete vyhledat na https://strevlik.cz/.)

Novinky

  • U nás ve škole máme
    Společnost Compassio vypisuje projekt "Inspirativní učitel - učitel, který mění životy". Kdokoli může nominovat učitele kterékoli školy napříč celou ČR, protože podle něho tento učitel vytváří bezpečné a podnětné prostředí ve třídě, protože je pozitivní a laskavý, protože si to svým přístupem a chov...
  • Sportovní den se softbalem a pak hurá na prázdniny
    Poslední červnový čtvrtek v kalendáři zdrávky již tradičně vyplňuje sport. Softbalový turnaj tříd hraný ve skupinách na dvou hřištích letos doplnily další soutěže, aby šanci sportovat dostali i ti, kterým to pálkou tolik nepálí. Sprintérské soutěže dvojic v běhu na 50m nazvané, proč asi, Čert a Káča...
  • OČMS vyplnila poslední úterý školního roku
    Ochrana člověka za mimořádných situací, pod tímto názvem si může každý představit cokoli. Tato akce proběhla na naší alma mater v posledním týdnu plném rozmanitých aktivit a pozvání na ni přijaly zajímavé subjekty. Bílý kruh bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů, Linka důvěry, Městská policie...
  • Dějepisná exkurze 1. ročníků
    V pondělí 23. června se studenti 1. ročníků tříd 1.ZL, 1.PS, 1.MA-SČ a 1.OS zúčastnili dějepisné exkurze, během níž se v Muzeu Českého ráje v rámci výstavy "(Ne)pobití Sasíků pod Hrubou Skálou" seznámili s osudem jednoho z největších obrazů na světě. Během animační dílny se studenti díky kostýmům a ...
  • Expedice DofE 2025
    Ve dnech 17. – 18. 6. 2025 se žákyně Mariana Stránská, Nikola Svatá, Anna Hloušková, Veronika Haňáková, Veronika Nováková, Magdalena Sokolová, Magdaléna Bořilová, Karolína Hakenová a Anna Faustýna Ferklová, účastníce programu Ceny vévody z Edinburghu, staly úspěšnými absolventkami dobrodružných ...
  • Canisterapie
    Dne 19. 6. 2025 měli žáci 2. PS jedinečnou příležitost zúčastnit se přednášky o canisterapii, kterou vedla paní Andrea Šumová z nemocnice Turnov se svojí čtyřnohou kolegyní Yuki, fenka francouzského buldočka. Během poutavého vyprávění se žáci dozvěděli, co všechno obnáší práce canisterapeuta, jak pr...
  • Školní soutěž - Zlatý masér
    Dne 17. 6. 2025 na naší škole proběhlo školní kolo soutěže „Zlatý masér“. Této akce se zúčastnili žáci prvního, druhého a třetího ročníku v oboru – masér ve zdravotnictví. Soutěž probíhala ve dvou disciplínách a to jak ve sportovní tak v synchronní masáži. Celkem se soutěže zúčastnilo 14 žáků ve spo...
  • Po stopách židovství v Turnově
    V pondělí 9. června se třída 1. ZL v rámci předmětu Základy společenských věd zúčastnila dvouhodinové exkurze na téma turnovské židovské obce. Našim cílem bylo seznámit se s historií a osudy židovské komunity v Turnově, s jejími kulturními, náboženskými i architektonickými stopami. Nejprve jsme si ...
  • A jdeme do finále...
    Termín naší očekávané expedice se po maturitních týdnech rychle přiblížil a my již balíme batohy. Ve středu 4. 6. 2025 jsme na schůzce expedičníků doladily seznamy potravin a
  • Exkurze na ZZS VZ Turnov: První pomoc naživo
    Dne 12. 5. jsme se se třídou 2.PS vydali na exkurzi na výjezdovou základnu ZZS VZ Turnov. Celý program byl velmi praktický a navazoval na teoretické znalosti z první pomoci.
  • Masérská soutěž na SPOŠ Dvůr Králové
    29. dubna jsme se poprvé zúčastnili 4.ročníku masérské soutěže ve Dvoře Králové. Soutěžilo se v těchto disciplínách: testem se ověřovaly teoretické znalosti z anatomie, pevnými tejpy se fixoval hlezenní kloub, prováděla se 15-ti min sportovní masáž dle losu,
  • Hravě jak žít zdravě
    Ve čtvrtek 15. 5. 2025 pořádalo Město Turnov akci HRAVĚ JAK ŽÍT ZDRAVĚ v Polyfunkčním komunitním centru Fokus
  • Květnové aktivity našich dofáků
    V rámci květnových expedičních příprav jsme požádali našeho zkušeného absolventa bronzové úrovně Jaroslava Klabana o konzultace ohledně plánování trasy, práce s mapou a načasováním přesunů během červnové výpravy.
  • Botanická zahrada
    Za krásného jarního dne jsme se 15. 5. se třídou 3. ZL vydali na exkurzi do Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji.
  • Poslední zvonění
    Ve středu 30. dubna se školou rozeznělo poslední zvonění. Tradiční akce maturujících ročníků: 4. ZL, 4. PS a 4. MA-SČ.
  • Dubnové přípravy expedice DofE
    Naše dubnová setkávání nad plánováním expedice nám opět přiblížila náš červnový výjezd. Již máme rozděleny dílčí úkoly, vymezeny kompetence jednotlivých dofaček a všechny aprílové činnosti se nám podařilo ukončit společným setkáním ve středu 30. 4. 2025.
  • Móda s rozumem
    Projektový den Móda s rozumem se uskutečnil 16. dubna a byl vyvrcholením několikaměsíční práce žáků a učitelů 1. – 3. ročníků všech oborů.
  • Neviditelná výstava Praha
    Neviditelnou výstavu jsme navštívili v rámci předmětu psychologie a komunikace ve čtvrtek 24. 4. paní učitelkou Janou Brustmannovou. Konala se na Karlově náměstí v centru Prahy.
  • EKOkurz 2.ZL
    Třída 2.ZL strávila dny 22. – 25. 4. na ekokurzu plném zážitků, nových poznatků a spolupráce.
  • Turnaj v sálové kopané
    Výběr našich chlapců se zúčastnil okresního nepostupového kola turnaje v sálové kopané. Turnaje se zúčastnilo celkem 8 družstev.
  • Workshop v Uličce řemesel
    V pondělí 7. dubna si žákyně 3.SČ vyzkoušely rytí skleněného přívěsku ve tvaru kapky během workshopu v Uličce řemesel v Turnově.
  • Soutěž
    Začátkem dubna 3. 4. 2025 se konala ve Varnsdorfu soutěž „Masér bez hranic na hranicích“, kam jsme s našimi žákyněmi zavítali již počtvrté. Naši školu reprezentovaly žákyně z 3. ročníku MA-SČ – Masér ve zdravotnictví: Adéla Stavinohová, Simona Řeháková, Pavla Rychterová a Daryna Sokotniuk.
  • Návštěva partnerské školy
    Ve čtvrtek 3. 4. vyrazila třída 3.ZL na návštěvu naší partnerské školy Berufsfachschule für Pflegeberufe Niesky. Žáci si prohlédli prostory školy a přilehlého areálu, nemocnici, pečovatelský dům a hospic.
  • Bramborové medaile, taky medaile! - florbal středních škol
    V minulém týdnu proběhlo ve sportovní hale TJ Turnov okresní kolo florbalového turnaje středních škol. Naše škola se zúčastnila jak s družstvem chlapců, tak i s družstvem dívek.
  • DofE setkání s vernisáží
    Ve středu 26. 3. jsme se opět sešli s celou partou dofáků, tentokrát již pracovně nad plánováním naší červnové expedice.
  • Návštěva Armádního muzea v Praze
    Ve středu 26. března navštívily žákyně 2. ročníku zdravotnického lycea Armádní muzeum v Praze na Žižkově. Celý komplex muzea prošel v letech 2018-2022 rekonstrukcí, při které byly vytvořeny nové expozice,
  • Ohlédnutí za Nevypusť duši
    V měsíci únoru v rámci „Týdne pro wellbeing“ byly pro všechny třídy druhých ročníků uspořádány interaktivní workshopy duševního zdraví organizace Nevypusť duši.
  • Nácvik evakuace při požáru v Domově důchodců Pohoda
    Dne 24. března 2025 proběhl v Domově důchodců Pohoda nácvik evakuace při požáru. Akce byla organizována ve spolupráci s IZS (Hasiči – profesionální i dobrovolní, Policie ČR, Městská Policie, ZZS) a žáky SZŠ Turnov.
  • Soutěž PPP v Děčíně
    Ve čtvrtek 20. března jsme se zúčastnili soutěže v předlékařské první pomoci v Děčíně. Společně s dalšími devíti školami jsme ukázali naše znalosti, týmovou práci a jak zvládáme pracovat ve vypjaté situaci. Prošli jsme pěti stanovišti s modelovými situacemi, následovala kardiopulmonální resuscitace ...
  • Statistický plakát
    Ocenění pro Nelu Hudcovou z 3.ZL, za účast v soutěži o nejlepší statistický plakát.
  • Hodina Země 2025
    Zapojte se ve sobotu 22. března 2025 do celosvětové kampaně Hodina Země. V době od 20:30 do 21:30 na 60 minut zhasněte světla, vypněte co nejvíce elektrospotřebičů a vyjádřete tak svoji podporu. Cílem akce je upozornit na světelné znečištění a klimatické změny. Více najdete ZDE
  • Jarní Srdíčkové dny
    Ve středu 26. března se v dopoledních hodinách vydají žákyně a žáci třídy 1. MA-SČ do turnovských ulic, neboť chceme podpořit organizaci Život dětem o.p.s., která i letošní rok pořádá jarní Srdíčkové dny.
  • Ošetřovatelský den
    Dne 18. března 2025 se na naší škole konal Ošetřovatelský den. Žáci představili řadu zajímavých témat a obohatili program o své zkušenosti z praxe. Do akce se aktivně zapojili žáci oborů ošetřovatel, praktická sestra a masér ve zdravotnictví.
  • Lyžák ukončil smažák
    Na sociálních sítích probíhal lyžařský výcvik naší školy v podstatě v přímém přenosu, nicméně tímto textem nabízíme krátké shrnutí pobytu na horách jedenatřiceti Sněženek a deseti Machrů a čtyř členů realizačního týmu.
  • Po stopách literatury
    Neděli 2. března věnovali aktivní účastníci „Čtenářského klubu“ návštěvě pražských literárních muzeí. Naším hlavním cílem bylo Muzeum literatury, které představuje historii i současnost české literatury. Muzeum sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile, jedná se o pobočku Památníku národního p...
  • Den sociální činnosti
    V pátek 28. 2. se konal na Střední zdravotnické škole v Turnově „Den sociální činnosti“. Letošní „Den sociální činnosti“ je vůbec prvním z těchto dnů na naší škole. Doposud žáci oboru sociální činnost prezentovali svá témata v rámci "Ošetřovatelského dne" zdravotnických oborů.
  • Výstava obrazů Nikoly Kadavé
    Ve středu 26. 2. proběhla moje vernisáž. Bylo to po mě úplně něco nového. Maluji už čtvrtým rokem a je to moje veliká vášeň.
  • Na návštěvě v Bílém kruhu bezpečí
    V úterý 18. 2. 2025 jsme navštívili se žáky třetího ročníku oboru Sociální činnost pobočku organizace Bílý kruh bezpečí v Liberci. Hlavním cílem této neziskové organizace je zajištění komplexní pomoci obětem trestných činů a domácího násilí.
  • Exkurze do Jedličkova ústavu
    V úterý 18. 2. 2025 jsme navštívili se žáky třetího ročníku oboru Sociální činnost Jedličkův ústav v Liberci. Exkurzí nás provázela vedoucí zdravotních služeb Mgr. Hedvika Kubicová Černá a mnohaletá klientka ústavu paní Kateřina, která se nám snažila přiblížit, jak vnímá okolní svět a život v ústav...
  • Školní kolo psychologické olympiády
    Ve středu 19. 2. 2025 proběhlo školní kolo psychologické olympiády na téma „Co pro mě znamená život“. Jedinečný zážitek z projevu žáků a jejich doprovodné prezentace měla odborná porota, která nakonec musela rozhodnout o vítězi.
  • Snídaně s DofE
    Jsme moc rádi, že jsme se jako parta pěti bronzově oceněných a devíti v letošním roce aktivních dofáků opět sešli společně s vedoucími a paní ředitelkou na naší společné snídani s DofE.
  • Prof. MUDr. Jan PIRK, DrSc. na SZŠ Turnov
    V pondělí 17. února 2025 se od 13 hodin uskutečnila beseda tříd 2.PS, 3.PS, 3.ZL a 4.ZL s panem prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc., kardiochirurgem, emeritním přednostou Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM a nyní současným senátorem Parlamentu ČR, a to na téma „Můj život s kardiochir...
  • Biologická olympiáda: Mladí vědci zápolili v teoretických i praktických úlohách
    Dne 11. 2. na naší škole proběhlo školní kolo Biologické olympiády, ve kterém se žáci utkali v teoretických i praktických úlohách. Společným tématem letošního ročníku bylo „Paměť“, což se odrazilo jak v testových otázkách, tak v laboratorních úlohách.
  • Slavnostní předání Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu
    Jsme pyšní na naše úspěšné absolventy programu DofE, kteří v pátek 7. 2. 2025 slavnostně převzali ocenění z rukou radní pro školství a sport Libereckého kraje Jitky Skalické a ředitelky české kanceláře Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu Gabriely Drastichové.
  • Proměňme odpad v poklad
    V rámci ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty proběhla ve škole soutěž v upcyklaci, kdy měli žáci za úkol vytvořit třídního maskota z odpadového a nepotřebného materiálu.